Centrální registr muzejí a galerií byl úspěšně modernizován

Správa sbírek muzejní povahy ve vlastnictví státu je dána platnou legislativou. Za sbírky muzejní povahy ve smyslu zákona se považují jen ty, které jsou zapsány v CES na MK ČR. Povinně zde musí být zapsány všechny sbírky ve vlastnictví státu, krajů a obcí a nepovinně sbírky ve vlastnictví jiných právnických i fyzických osob.

Programové období: 2007-2013
Operační program: IOP
Příjemce: Moravské zemské muzeum
Zahájení projektu: 1.6.2014
Téma projektu: eGovernment
Stav projektu: Dokončený

CES je veřejnosti přístupným informačním systémem a přispívá tak ke zvyšování informovanosti o muzejních sbírkách i o muzeích samotných. Vytvořil tak základní podmínky pro ochranu sbírek po vstupu ČR do Evropských společenství, protože definoval část kulturního pokladu (vedle národních kulturních památek, kulturních památek a archiválií), na niž se vztahuje výjimka z volného pohybu zboží v EU. Zákon o sbírkách vedle centrální evidence zavádí také povinnost žádat o aktualizaci stavu sbírky, pokud dojde ke změnám údajů, které byly použity při zápisu sbírky do CES. V současné době již CES obsahuje značné množství údajů (388 sbírek tvořených 2619 podsbírkami). Zapisování a aktualizace údajů však probíhá poměrně komplikovaným procesem, z části oběhem dokumentů v listinné podobě, z nichž jsou pak údaje prostřednictvím pomocné aplikace CESIK přenášeny dávkově do CES. Neprobíhá on-line přímou editací.

Elektronický systém CES slouží také pro administraci vývozů sbírkových předmětů do zahraničí a umožňuje evidovat i záznamy hlášení krádeží. I v těchto případech je postup založen na výhradně listinném základě. Projekt Modernizace elektronického systému státního registru - Centrální evidence sbírek muzejní povahy (CES)  Ministerstva kultury zásadním způsobem modernizuje a zefektivňuje centrální správu kulturního dědictví paměťových institucí (muzeí a galerií).

Výše dotace EU: 3 820 750,00 Kč
Veřejné zdroje ČR: 674 250,00 Kč
 
Celková částka: 4 495 000,00 Kč