Letos začne rekonstrukce interiéru. Znovuotevření je plánováno na rok 2020.

Na konci loňské sezóny se dveře Weisova domu pro návštěvníky zavřely. Husitské muzeum si totiž pro letošek naplánovalo přestavbu. Detaily plánované akce odhalil Daniel Abazid, vedoucí Blatského muzea v Soběslavi a Veselí nad Lužnicí.

FÁZE PŘÍPRAV

Stavební práce zatím nejsou zahájeny. Chystá se teprve výběrové řízení na zhotovitele a ladí se poslední detaily. „Během jara budeme moudřejší. Momentálně jsme ve fázi upřesňování stavebních projektů a ideové přípravy expozic. Když všechno dobře dopadne, rádi bychom muzeum lidem znovu otevřeli před prázdninami příštího roku,“ nastínil plán.

NEJVĚTŠÍ MAGNET

Lákadlem pro návštěvníky se má stát model kolejiště, který bude součástí stálého inventáře. „K vidění bude trojice expozic – hlavní Život ve městě doplněná o menší Karel Weis a Blata a Železniční uzel Veselí nad Lužnicí,“ prozradil.

Weisův dům
Objekt nechal postavit na přelomu 16. a 17. století v pozdně renesančním slohu veselský primátor Martin Lomnický ze Šebířů. Po roce 1638 ho získala jeho vnučka Prudencie Eufenie Weisová. Od 17. do 19. století ho vlastnilo několik majitelů, poslední soukromí vlastníci byli v roce 1868 manželé Josef a Antonie Liborovi. V roce 1880 ho získala Občanská záložna Veselí, a tak do roku 1950 fungoval jako bankovní instituce. Posléze do něj bylo umístěno městské muzeum.

Ústřední dominantou třetí expozice bude zmiňovaný model kolejiště. „Ten by se také měl stát hlavním magnetem nově otevřeného muzea,“ míní zástupce ředitele Husitského muzea Tábor pro sbírkovou činnost.

V budově bude k dispozici i komorní výstavní sál, lektorská místnost a během rekonstrukce vznikne i bezbariérový přístup do celého objektu.

NA JAŘE VYKLIDÍ

Investorem přestavby je Husitské muzeum Tábor, nebude chybět ani dotační injekce z Integrovaného regionálního operační program (IROP) Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Rozpočet na akci zatím není vyčíslený, harmonogram se připravuje. „Objekt je letos už zavřený, začneme s jeho vyklízením, aby mohla stavba v létě začít. Současně se pro novou expozici restaurují budoucí exponáty – obrazy, plastiky, cechovní korouhve, historická jízdní kola, staré tisky, kněžská roucha a další,“ uzavřel vyjádření Daniel Abazid.

PŘEDCHOZÍ VYUŽITÍ

Do konce loňské výstavní sezóny se uvnitř nacházela stálá expozice Z pokladů muzea představující uměleckohistorické sbírky z 16. až 19. století.
V pěti sálech veřejnost mohla vidět předměty dokumentující tehdejší život v malém městě – cechovní malovýrobu, bytovou kulturu a vzdělanost. Nechyběly ani exponáty z církevního prostředí – barokní plastiky, malby, liturgické předměty a obleky, ale také ukázky zbraní z 19. století.

Samostatný sál byl věnován národopisu Blat a stálá výstava se zabývala také životem Karla Weise. Původní výstavy se stanou součástí budoucích expozic.